Yürüyüş Yapmaya Başlayanlara Tavsiyeler

Spor yapmaki fit olmak ya da sağlığınız için yürüyüş yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Peki yürüyüş yapmaya başlamadan önce nelere dikkat edilmeli?

Spor ayakkabı seçimi

Yürüyüşe başlamadan önce kendi ayağınıza göre ve konforlu bir spor ayakkabı edinin. Bu spor ayakkabı siz yürüyüş yaparken omurganızı desteklemeli ve aynı zamanda ayağınıza zarar vermeyecek yapıda olmalıdır.

pexels-photo

Yürüyüş kıyafeti seçimi

Yürüyüşe başlamadan önce kendinize bir spor kıyafeti edinin. Bu kıyafet siz yürüyş yaparken sizi olumsuz etkilemeyecek, terleseniz bile sizi rahatsız etmeyecek ve esnek bir yapıda olmalıdır. Yürüyüş yaparken giyeceğiniz rahat spor kıyafetleri sizi rahatlatacağı gibi, kendinizi iyi hissetmenize de olanak sağlayacaktır.

pexels-photo-196640

Saat kullanımı

Yürüyüş yaparken saat takmaya özen gösterin. Böylece kaç dakika yürüyüş yaptığınızı, kaç dakika mola verdiğinizi görebilir bununla birlikte kafanızda bir şablon oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı saatleriniz varsa eğer koşu sırasında ne kadar kalori yaktığınızı ve hatta kalp atış hızlarınıza varan bilgileri öğrenme şansı yakalayabilirsiniz.

pexels-photowatch

Parkur seçimi

Yürüyüşe başlamadan önce kendinize bir parkur belirleyin. Bu parkuru belirlerken kendinize en uygun kriterlere göre hareket edin. Yürüyüş yaparken doğayla iç içe olmak istiyorsanız kendinize yakın bir ormanı rotanız yapabilirken, insanlarla daha çok iç içe olmak istiyorsanız şehrin içindeki yürüyüş pistlerini tercih edebilirsiniz.

person-woman-park-music

Yürüyüşe eğlence katmak

Yürürken aynı zamanda eğlenmek istiyorsanız kendinize neşeli bir müzik listesi oluşturup kulaklığınızı takarak güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Eğer şarkı dinlemek istemiyorsanız güncel bir radyo listesi hazırlayıp yürüyüş boyunca dinleyebilirsiniz.

pexels-photojhohoihio

One thought on “Yürüyüş Yapmaya Başlayanlara Tavsiyeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir