Tahinin Sağlığa Yararları

Sofralarda afiyetle tükettiğimiz tahinin sağlığa yararları saymakla bitmez. Bakalım tahinin vücuda etkileri neler.

Tahinin Sağlığa Yararları

Tahinin Sağlığa Yararları
Tahinin Sağlığa Yararları

Susam tohumlarının ezilmesiyle meydana gelen tahin, kahvaltılardan tatlılara kadar mutfağımızda çok farklı tatlarda kullanılabiliyor. Kalsiyumdan çok fazla zengin olan tahin, kemik gelişimini son derece destekliyor. Gelişim çağındaki çocukların ve menopoz sonrası kemik eriesi riski yaşayan kadınların kullanması, bu anlamda önem taşıyor. Bağışıklığı güçlendiren mineralleri içinde barındıran tahin, tüketildiğinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçerisinde bulunan omega 3 ve 6 sayesinde beyin sağlığını korumada önemli rol oynar. Kolesterol seviyelerinin düzenlenmesinde de rol oynayan tahin, kalp rahatsızlıklarına karşı önlem olarak da tüketilir.

Tahinin içinde bulunan demir, anemiye karşı da vücudu korur. Bunlara ek olarak protein içeren tahin, antremanlardan ve spordan sonra tüketilirse, kas sistemine katkı sağlar.

Saçlara da olumlu etki eden tahin, cildin üzerine uygulandığında aydınlık ve parıltı verir. Yoğun bir günden önce tüketilen tahin enerji vererek, gün boyu aktif ve enerjik kalınmasını sağlar.

Köpüklü türk kahvesi tarifini okumak için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir