Renkli Çıktı Döneminden 3 Boyutlu Yazıcı ve Maker Hareketine

Çocukluğunuzu hatırlar mısınız? Hani hafta sonu olsun da akşama kadar TV başında çizgi film izleyelim dediğimiz günleri? Heyecanla uyanıp az sayıda TV kanalında önümüze sunulan birkaç seçme çizgi film arasında tercih yapmak zorunda kaldığınız zamanları. İmkanların kısıtlı olduğu, en fazla babanızın kereste atölyesinde tahtadan oyuncak araba ya da hurda demirlerden kulübe yapmaya çalıştığımız ve güzel anılar biriktirdiğimiz günleri… 3 boyutlu yazıcı sahibi olmadığımız dönemleri.

Günümüz çocukları hem internet hem de teknolojinin getirdiği imkanlarla çok farklı bir dünyaya sahip. Artık birkaç TV kanalında çıkan çizgi filmler arasından seçim yapmak yerine Youtube’dan dilediği videoyu izleyebiliyor. Ya da ulaşabileceği birkaç oyuncak dışında binlercesi arasından seçim yapabiliyor. Peki ya daha fazlasını isteyen çocuklar?

Teknoloji çağında özellikle çocuklar etrafında şekillenen maker hareketi ile insanlar mevcut birtakım malzemelerden yeni şeyler üretme, parçalama ve farklı şeyler oluşturma ya da tamamen yeni şeyler yaratma yönünde oldukça dikkat çekici işler yapıyorlar. Bunların küçük bir hobi gibi başlayıp model uçak yapmaktan profesyonel çalışmalarla ve 3 boyutlu yazıcı kullanarak çok özel tasarımlar ortaya çıkarmaya varan çeşitleri bulunuyor. Önemli olan ise maker ruhunu kendinde hissetmek.

3d yazıcı demişken bu yazıcıların makerlar ve tabi ki üretim sanayi için ne kadar önemli olduğunu dile getirmemek olmaz. Özellikle CNC işleme ve talaşlı üretim yapan firmalar için 3d yazıcı ile prototiplerin hazırlanması hem zaman hem de maliyet olarak son derece kolaylık ve avantaj yaratmakta. Bu teknolojiye sahip olmadan önce kalıp hazırlanarak prototip çıkarılması, üretilmesi, kontrol edilmesi ve gerekli değişikliklerden sonra tekrar bu işlemlerin baştan yapılması üretimi geciktiren ve maliyetleri artıran bir süreçti. Şimdi ise kurulumun ardından 10 dakika içinde baskıyı tamamlayıp hazır eden masaüstü 3 boyutlu yazıcılar kullanılıyor.

Diğer taraftan, Makerbot Replicator Mini+ gibi güçlü masaüstü 3 boyutlu yazıcılar makerlar için sadece mevcut malzemeleri kullanarak yeni şeyler yapmak yerine sahip oldukları onlarca farklı fikiri hayata geçirme imkânı veriyor. Bu şekilde dilediğiniz bir malzemeyi ya da projenize uygun aracı dakikalar içinde yazdırarak kullanabilirsiniz.

Renkli çıktı almak için kapı kapı dolaşıp renkli yazıcı aradığımız günler daha dün gibi aklımızda. Fakat bugün çocuklarımız dilediği oyuncağın modelini ya da maker grubu olarak hazırladıkları projeleri için gereken robot kolunu dakikalar içinde 3 boyutlu yazıcı ile hazırlayıp dilediği gibi kullanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir