Kaktüs Bakımı

Bitkiler içinde en özel ve eşsiz olanlardan biridir kaktüsler. Bakımları doğru yapıldığında ise uzun süre yaşarlar. Bu yazımızda kaktüs bakımının inceliklerinden bahsedeceğiz.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

 

kaktüs bakımı

 

Kaktüsler, bakımı çok kolay bitkilerdir. Birkaç adıma dikkat ederek, siz de güzel kaktüslere sahip olabilirsiniz. İlk ve en öncelikli konu, sıcaklıktır. Kaktüsler sıcağı çok severler. Bununla beraber gün ışığını da doğal olarak çok severler.. Evin güneş alan noktaları, aydınlık köşeleri en uygun yerlerdir. Gölge alanlar, soğuk köşeler kaktüsler için sağlıklı değildir. Kaktüsler, çok fazla suyu çok sevmezler. Kaktüsleri sulamak için toprağının tamamen kuruduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca toprağın altında suyun birikmediğine de dikkat edilmelidir. Saksının dibinde kalan fazla su boşaltılmalıdır.

 

 

 

kaktüs bakımı
kaktüs bakımı

 

 

Kaktüsler güneşi çok sevseler de öğlen vakti gibi güneşin çok dik açıyla geldiği zamanlarda kaktüs zarar görebilir. Kaktüsün toprağı da özeldir. Çok fazla nemli kalmaması açısından her türlü toprak, kaktüs için uygun değildir. Kaktüslere özel olarak kullanılan toprak kullanılmalıdır. Gübrelemesi de kaktüslere özel gübre ile yapılmalıdır. Hayvansal gübrelerin kaktüslere kullanılması doğru değildir. Bu vitamin kaktüsün daha uzun ömürlü olmasını da sağlayacaktır. Son olarak çok tozlanan hiçbir bitki sağlıklı olarak büyüme gösteremez. Bu sebeple tozlanan kaktüsünüzü de arada temizlemeniz gerekmektedir.

Evlerdeki negatif enerjiden kurtulmanın yollarını öğrenmek için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir