İşe Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

İlk defa bir işe giriyor ya da daha önce çalıştığınız halde iş değiştirip yeni bir işe adım atıyor olabilirsiniz. Bu durum herkeste belirli miktarda gerginliğe sebep olur. Ama uygulanacak birkaç ipucu ile işinize daha kolay uyum sağlayıp oryantasyon sürecinizde daha pozitif olabilirsiniz!

Kıyafetlerinize özen gösterin

Yeni işe başlıyorsanız, iş yerindeki var olan kıyafet yönetmeliğine uygun hareket edin. Çalışacağınız kurum resmi kıyafetler ile çalışma istiyorsa, siz de işe giderken kıyafetinize ona göre ayarlayıp gidin. Böylece tatsız uyarılara maruz kalmadan güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

pexels-photo-29642

Zamanı doğru yönetin

İşe başlama ve mesai bitim saati belirli olan bir kurumda çalışıyorsanız sabah işe geç gelmekten ve akşam mesai saatinden önce çıkmaktan kaçının. Bu durumu alışkanlık haline getirirseniz daha işe yeni başladığınız zamanlardan itibaren sorun yaşamaya başlayabilir ve olumsuz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

pexels-photo-28134

İşbirliğine açık olun

İşe yeni başladığınız zamanlarda bir grup projesinde yer almasanız bile size yardımcı olmak isteyen ya da sizden yardım bekleyen çalışanlar olabilir. Bu durumlarda işbirliğine açık olun. Bu hem iş arkadaşlarınızla aranızdaki bağın kuvvetlenmesine hem de sizin üzerinizdeki iş yükünün azalarak işi öğrenme hızınıza katkısı olacaktır.

shutterstock_48416371

Bilgilerinizi güncelleyin

Yeni iş hayatına atılıyorsanız sizin için en önemli şey, bilgilerinizi sürekli güncel tutmaktır. Dünyadaki, ülkedeki sektörünüzle ilgili gelişmeler,olaylar ve durumlar sizin merceğiniz altında olmalıdır. Böylece işinizin kalitesini artırırken yeni girdiğiniz iş hayatında da sağlam bir yer edinmek için adım atmış olursunuz.

1-3-1

İmajınızı dikkatli oluşturun

İşe başladıktan kısa bir süre sora hal hareket ve davranışlarınızla etrafınızda bir ‘imaj’ oluşturursunuz. Bu imajı çalışma saatlerinizin içerisinde neler yaptığınızla, iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizle ve daha birçok şey ile birlikte meydana getirirsiniz. Olumlu bir imaj oluşturmak için arkadaşlık ilişkilerinize, iş yerindeki performansınıza ve tavrınıza dikkat edin. İş hayatında başarı kazanmak biraz da bu ayrıntılara bağlıdır.

 

Portrait of a young business woman using laptop at office

Uyumlu olmaya çalışın

İş ortamınızda değiştiremeyeceğiniz bazı durumlar olabilir. Bu; çalışma ortamınızdaki ergonomiksizlik olabileceği gibi çalıştığınız iş arkadaşlarınızın anlayışsızlığı da olabilir. Bu gibi durumlarda sürekli şikayet edip çözümsüz bir durumu daha da karamsar hale getirmektense, ya çözüm bulmak için çabalayın ya da uyum sağlayın. İş ortamında sürekli şikayet eden birini kimse hoş karşılamaz.

shutterstock_235671145

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir