Çilek Reçeli Tarifi

Sofraların vazgeçilmezi reçellerden çilek reçeli tarifi yazımızda!

Malzemeler

  • 1 kg çilek
  • 800-850 gr toz şeker
  • 1-1,5 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı

Çilekleri yeşil olan saplarından ayırın ve bol su ile uzunca yıkayın. Tamamen temizlendiklerine emin olduktan sonra bir tencereye alın. 800 gramın şekerin tamamını çileklerin üzerine dökün ve bir gece boyunca kapağı kapalı şekilde bekletin. Bir sonraki gün çilekler suyunu bırakacaktır. Ocağın altını açın ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kısın ve 35 dakika kadar daha kısık ateşte pişirin. Bu süreçte reçeli karıştırmayı ihmal etmeyin. Eğer reçelin üzerinde köpük oluşursa bir kaşık yardımıyla üzerinden alabilirsiniz. ocağı kapatmadan önce limon suyunu ekleyin karıştırın ve çok kısa bir süre sonra kapatın. Reçelleri cam kavanozlara bölüştürerek koyun. Reçeller soğuduktan sonra kavanozların kapağını sıkıca kapatın ve buzdolabında muhafaza edin. Afiyet olsun!

Çilek reçeli tarifi
Çilek Reçeli Tarifi

Sofraların vazgeçilmezi reçellerden çilek reçeli tarifi yazımızda! Malzemeler 1 kg çilek 800-850 gr toz şeker 1-1,5 yemek kaşığı limon suyu Yapılışı Çilekleri yeşil olan saplarından ayırın ve bol su ile uzunca yıkayın. Tamamen temizlendiklerine emin olduktan sonra bir tencereye alın.

Tür: tatlı

Mutfak: türk

Anahtar kelimeler: reçel

Yemek Tarifi Verimi: 4

Kalori: 1000

Hazırlanma zamanı: 1h

Pişirme süresi: 1h

Toplam zaman: 2h

Tarif Malzemeleri:

  • çilek
  • şeker
  • limon

Tarif Talimatları: Çilekler yıkanır, üzerine şeker dökülerek bekletilir ve ardından orta ateşte yarım saat kırk beş dakika kaynatılır.

Editörün değerlendirmesi:
10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir