Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek aynı zamanda kusursuz bir gülümsemenin de yegane yolu.

Ağız ve diş sağlığını korumak için;

Her öğünden sonra dişler fırçalanmalıdır

Yemek yedikten belli bir süre sonra dil,diş ve ağız içerisinde zararlı bakteriler üremeye başlar.Bunun neticesinde ise dişlerde çürüğe neden olabilecek zararlar veren bakteriler üremeye başlar.Bunun önüne geçmek için her öğünden sonra diş fırçalanması gerekmektedir.

toothbrush-toothpaste-dental-care-clean-40798-1

Diş ipi kullanın

Dişler fırçalandıktan sonra, tam manasıyla temizlenmezler. Diş aralarının da temizlenebilmesi için diş ipi kullanılması gerekmektedir. Böylece hem tam manada diş temizliğiniz sağlanmış hem de ağız kokusunun önüne geçilmiş olur.

Beautiful woman smile. Dental health care clinic.

Etkili fırçalama tekniklerini uygulayın

Dişlerin ve diş etlerinin fırça ile tamamen temizlenmesi için etkili şekilde fırçalanması gerekmektedir. Fırçayı diş hekiminizin önerdiği şekilde fırçalayıp en az 2 dakika boyunca buna devam edin. Dişlerinizin önleri,arkaları, üst ve altlarının tam temizlendiğinden emin olun.

Beautiful woman white teeth. Dental health care.

Kontrollerinizi yaptırın

6 ayda bir dişlerinizi rutin şekilde diş hekiminize kontrol ettirin. Spesifik bir şikayetiniz olmasa bile çürük oluşumunun – gelişmesinin önlenmesi ve olası ağız sağlığı problemlerinin önceden engellenmesi için rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Dentist doing a dental treatment on a female patient

Doğru diş fırçası tercih edin

Diş fırçaları diş etlerinize zarar vermeyecek ve dişlerinizi çizmeyecek özellikte olmalıdır. Genel olarak orta sertlikteki diş fırçaları idealdir. Çok sert diş fırçaları diş etlerini kanatacağı gibi diş minesinin de çizilmesine zemin hazırlayacaktır. Bununla birlikte çok bastırarak fırçalamak da dişe zarar veren bir diğer unsurdur.

Dental protection, Tooth, shield, toothpaste and toothbrushes. 3d

Diş ve ediş eti problemlerinizi önemseyin

Dişlerinizde başlayan çürükler ya da sürekli devam eden diş eti kanamalarını önemseyin. Bunların zamanla geçeceğini düşünüp üzerinde durmamak diş kayıplarına varan neticelere sebebiyet verebilir. Diş hekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

Half-length portrait of nice smiling blonde sitting in the dentist chair looking at us

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir