Zaman Yönetimi

Gündelik hayatımızda, yapmak istediğimiz ve planladığımız işlerimizi zaman yönetimini iyi kullanamadığımız için aksatabiliyor, erteleyebiliyor hatta bazen iptal etmek zorunda kalabiliyoruz. Günlük hayatta uygulayacağımız birkaç küçük ipucu ile zaman yönetimi başarılı şekilde uygulayıp, planlı hareket edebilmemiz mümkün.

Hedef planı oluşturun

Güne başlarken, gün içinde yapacaklarınızı, hangi işleri bitirip hangilerine başlamak istediğinizi hedefleyen bir plan oluşturun. Bu planda işlerinizi hangi zaman dilimi içinde yapacağınızı ve ne tür bir verim elde etmek istediğinizi ekleyebilirsiniz.

pexels-photo-131979

Planınıza sadık kalın

Planlarınızdaki bir işi uygularken aklınıza yapmanız gereken başka işler geliyor ve elinizdeki tüm işleri yarım bırakıyorsanız, zaman planlamanız da gündelik planlarınız da netice vermeyecektir. Planladığınız işi yaparken aklınıza gelen diğer işleri bir not defterine yazarsanız, hiçbir işi yarım bırakmadan tüm işlerinizi planınız dahilinde tamamlayabilirsiniz.

woman-hand-smartphone-desk

Panik yapmayın

Hedeflediğiniz işleri yapamayacağınızı düşünmek, zamanın yetişmeyeceği yönünde strese girmek size sadece zaman kaybettirir. Panik yaptığınızda, yaptığınız işten verim alamayacağınız gibi, birçok şeyi aynı anda yapmaya çalışarak çalışma veriminizi de düşürebilirsiniz. Böylece zaman yönetimi yapmaya çalışırken, daha fazla zaman kaybetmiş olursunuz.

startup-photos

Mola vermeyi ihmal etmeyin

Günlük iş planlarınızın içerisine dinlenme vakitleri ayırmayı unutmayın. Çok yorulduğunuzda kısa bir mola vermek, ya da yapacağınız işlerin arasına dinlenme saatleri koymak sizin daha verimli çalışmanıza imkan sağlayacaktır.Aksi takdirde yorgun bir şekilde çalışmak, sizin daha fazla zaman kaybetmenize sebep olacağı gibi, planlarınızı tamamlayamadan yorgun düşüp işlerinizi yarım bırakmanıza da neden olabilecektir.

coffee-cup-mug-spoon

Pes etmeyin

Zaman yönetimini ilk zamanlar yüzde yüz uygulayamasanız bile, pes etmeyin. Zaman içerisinde, planınızı oturttukça çok daha verimli bir şekilde zaman yönetimini uyguladığınızı göreceksiniz.

night-office-shirt-mail

Ofis masası düzenleme önerileri yazısnı okumak için tıklayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir