Tatil ve Konaklamada Yeni Trend: KirayaOrtak.com

Geleneksel tatil anlayışımız ya da evimizden uzaklara gittiğimizde kalacağımız yeri seçme eğilimimiz eskiden beri otel ve pansiyonlar üzerine kurulu. Hatta daha da eskiye gidersek bu işin ucu hanlara kadar uzanıyor. Fakat hem bizim kültürümüze uygun hem de dünyada gün geçtikçe daha da yaygınlaşan bir seçenek var: kira paylaşımı.

Anadolu insanının sıcaklığı ve misafirperverliği herkesin malumu. Anadolu’nun ücra köşelerine gitseniz, misafir olduğunuz anlaşıldığında mutlaka bir sofraya davet edilirsiniz. İnsanlar misafir görmekten mutlu olurlar. Fakat iş daha turistik bir noktaya gittiğinde bunun daha stabil bir çözümü var. İnsanların emeklerinin, hizmetlerinin karşılığını vermek. Böylece gezdiğiniz bölgenin günlük yaşamından uzaklaşmadan, hem doğal hem de alışık olduğunuz bir şekilde konaklarsınız.

Kıta Avrupası ve Kuzey Amerika’da örneklerini gördüğümüz bu konaklama şeklinin Türkiye’deki temsilcisi KirayaOrtak.com. Henüz yeni bir girişim olmasına rağmen, kira paylaşımı denince akla ilk gelen ev arkadaşlığı konseptiyle yüzlerce kişinin buluşma noktası olmuş durumda.

Tatil ve Konaklamada Yeni Trend: KirayaOrtak.com
KirayaOrtak.com

Üniversiteli gençlerin ya da çalışan, bekar ve yalnız yaşayan kişilerin ev arkadaşı bulma konusunda ücretsiz bir platform sunan KirayaOrtak.com ayırca günlük ve gecelik konaklama konusunda da hizmet veriyor. Odasını paylaşmak isteyen ev sahipleriyle evinden uzakta dinlenebileceği bir yer arayan kişileri bir araya getiriyor. Site içerisindeki arama bölümünden hangi şehirde, hangi semtte günlük mü, gecelik mi oda aradığınızı belirterek arama yapabiliyor, istediğiniz odayı seçebiliyorsunuz. Bu sistemde konaklamak kimileri için geleneksel yöntemlere göre daha konforlu ve daha ekonomik. Özellikle otel turizminin resmiyetinden hoşlanmayanlar ve ev ortamında rahat edenler için birebir.

Fakat işin en önemli kısmı güvenlik. Her iki taraf için de karşı tarafın dürüstlüğü ve iyi niyeti olmazsa olmaz. Bu amaçla bir rezervasyon yapmadan önce karşı tarafın profiline ve yorumlarına bakarak edindiğiniz güvenle yola çıkmak en iyisi.

KirayaOrtak.com özellikle alternatif konaklama konusunda Türkiye için önemli bir mecra olabilir.

Siteye şuradan ulaşabilirsiniz: https://kirayaortak.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir