Sofra Adabı Hakkında İpuçları

Şık bir restorantta, öğle yemeğinde bir balıkçıda ya da bir tatlıcıda olsun sofra adabına uymak zarif ve şık bir harekettir. Fakat sofra adabını her zaman uygulayamayabiliyor ya da detaylarını bilmiyor olabiliriz. Sofra adabının inceliklerine şöyle bir bakmak gerekirse ;

Peçete kullanımı

Masaya oturduğunuzda yemek servis edildikten sonra yemeğe başlamadan önce masanın üzerindeki servis peçetesi bacakların üzerine serilir. Bu peçete ağız,el silmek için değildir.

Cutlery on the table

Çatal -bıçak kullanımı

Sofrada birden fazla çatal bıçak varsa önce en dışardaki çatal bıçak ve kaşığı kullanmalı servis devam ettikçe içeriye doğru devam edilmelidir.Aynı zamanda bıçak her zaman sağ elde tutulurken çatal sol elde tutulmaktadır. Eğer bıçak kullanılmayacak bir durum varsa çatall sağ elle tutulabilir.

fresh bio range land filet beef

Tuz-biber ve baharatlar

Sofrada tuzluk vs. baharat uzaktaysa uzanılmaz ve masadaki kişilerden uzatmaları rica edilir.Aynı zamanda tadına bakmadan yemeğe tuz ve biber atılması sofra adabına uygun değildir.

food-kitchen-cooking-spices

Ekmek kullanımı

Masadaki ekmek ısırılarak yenmez. Elle ekmek küçük bir parça koparılarak yenir.Çatal ve kaşık ekmek ile sıyırılmaz.Aynı zamanda ekmek her zaman ekmek tabağının içerisinde yer alır, masaya bırakılmaz.

breakfast-meat-roll-lettuce

İçki ve meşrubat tüketmek

İçki kadehinden içmeden önce kadınlar dudaklarında fazla ruj varsa peçeteyle silmeli ve böylece adehe ruj izi bırakmamaya dikkat etmelidir. Bardaktaki meşrubatı tek dikişte içmemeli yudum yudum tüketmelidir. Eğer içki bitmediyse sofrada ayağa kalkmışken bitirmek için içki içilmez.

alcohol-party-glass-table

Yemek yeme adabı

Sofrada herkese servis yapılmadan yemeğe başlanmamalıdır. Yemeğe başlandıktan sonra hızlıca değil normal bir hızda ve çatala-kaşığa haddinden fazla yemek koymadan yenmelidir. Masadakilerle sohbet ederken çatalı ya da kaşığı sallamamalı, kullanılan çatal ve kaşıklar masaya konulmamalıdır.

holidays-dinner-eating-lunch

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir