Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri

Saçlar; çeşitli çevresel faktörlerden dolayı yıpranabiliyor, mat bir görünüm ortaya çıkabiliyor.  Sönük ve mat görünen saçların bu şekilde gözükmesinin altında yatan birkaç problem var. Bu problemlerin bir kaçını sizler için derledik.

Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri

Şampuan seçimi ve durulama

Saçlarınızın yapısıyla uyumluluk göstermeyen şampuan seçimi saçlarınızın olduğundan daha sönük görünmesine neden olabilir. Aynı zamanda saçlarınızın dengesini de bozacağından, daha sorunlu saçlarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçları duşta şampuanladıktan sonra tam manasıyla durulamamak saçların mat görünmesine sebep olur. Duş sırasında saçlarınızdan ve saç derinizden şampuanın tamamen temizlendiğinden emin olursanız, mat görünümden kurtulabilirsiniz.

Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri
Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri

Fazla ve sık ısıl işlem uygulamak

Saçları kurutmak ya da şekillendirmek için sık aralıklarla ve uzun süreli ısıl işlem uygulamak saçların kırılmasına, yıpranmasına ve saç tellerinin zarar görmesine neden olur. Bu da saçın daha sağlıksız şekilde görünmesine sebebiyet verir. Saçlara sık ve uzun süreli ısıl işlem uygulamamak, ısıl işlem uygulanacaksa da işlemden önce saç koruyucu ürünlerden kullanmak saçı korumak ve uzun vadede daha canlı gözükmesini sağlamak için önemlidir.

Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri

Saça kimyasal uygulamak

Saç rengini değiştirmek, rengini açmak için uygulanan kimyasallar saça zarar vermektedir. Bu işlemler hele ki kısa bir zaman içerisinde çok fazla kez yapılırsa, saça verilen zarar bir o kadar artmaktadır. Bunun neticesinde daha mat, daha sağlıksız bir saç görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Saçlarınıza kimyasalları çok sık uygulamamalı eğer uygulayacaksanız da öncesi ve sonrasında yoğun şekilde bakımını sağlamalısınız.

Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri

Kuru tarama yapmak

Özellikle sık dalgaları olan ve kıvırcık saçlı kişiler kuru tarama yaparak saçlarını yıpratmakta ve kırmakta. Bu tarz saçlara sahip kişiler duştayken saç kremi yardımıyla saçlarını tararlarsa saçlarına çok daha az  zarar vermiş olurlar. Eğer gerçekten kuru şekilde taramaları gerekiyorsa da saçlarına nemlendirici bakım kremi ya da spreyi uygulayarak saçı taramaya hazırlamak gerekir. Böylece kopma, kırılma gibi gibi olumsuzlukların önüne geçilmiş olunur.Mat ve Sönük Gözüken Saçların Sebepleri

Kahve telvesi ile el peelingi yazısı için tıklayın.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir