İstanbul’un Gezip Görülesi Park ve Bahçeleri

İstanbul; hem koskoca bir metropol hem de park ve bahçeleriyle içinde yaşayan sakinlerine nefes aldıran bir şehir. Bu yazıda size İstanbul’un birbirinden güzel park ve bahçelerinden bahsedeceğiz.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı, İstanbul’un içinde yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz en nadide yerlerden biri. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, yeşile ve doğaya doyabileceğiniz, bisikletle ya da yaya olarak dilediğinizce dolaşabileceğiniz bir yer Belgrad ormanı. Şehrin içindeki kaostan bir anda ormanın içindeki dinginlik ve sakinliğe sığınmak isteyenler için bire bir.

İstanbul'un Gezip Görülesi Park ve Bahçeleri

Yıldız Parkı (Yıldız Korusu)

Yıldız parkı ya da bilinen diğer adıyla Yıldız Korusu, İstanbul Beşiktaş’ta bulunan, oldukça yeşil ve büyük bir parktır. Bu parkın içerisinde iki adet tarihi yapı da bulunmaktadır. Bu tarihi yapılar Malta Köşkü ve Çadır Köşküdür. Bu yemyeşil parkın içerisinde ördekli bir havuz ve aynı zamanda dinlenip bir şeyler atıştırabileceğiniz farklı mekanlar bulunmaktadır. Şehrin içinde, şehirden kaçıp dinlenmek için ideal bir yer Yıldız Parkı.

İstanbul'un Gezip Görülesi Park ve Bahçeleri

 

Atatürk Arboretumu

Arboretum kelimesinin genel anlamı bilimsel amaçlarla oluşturulmuş canlı bitki müzesidir. Bu arboretumlara giderek birbirinden çeşitli bitki türlerini görebilir, kendi ortamlarında nasıl yetiştiklerine şahit olabilirsiniz.

İstanbul, Sarıyer’de bulunan ve 1500 den fazla bitki türünü ağırlayan Atatürk Arboretumu, Belgrat Ormanı içinde yer almasına rağmen özel bir ilgiyi hak ediyor. Bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla yetiştirilen çok özel bitki türlerinin yer aldığı arboretumu ziyaret ederek birçoğunu doğal hayatta göremeyeceğiniz ve hatta nesli tükenmekte olan bitki türlerini bir arada görme şansını elde edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu hakkında ayrıntılı bilgi ve inceleme için Gezilmesi Gereken Yerler’i ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul'un Gezip Görülesi Park ve Bahçeleri

Gülhane Parkı

Gülhane parkı İstanbul’un Eminönü ilçesinde bulunan, oldukça büyük ve güzel bir parktır. Osmanlı Devleti zamanında sarayın has bahçelerinden olan ve içinde güller yetiştirilen Gülhane, adını da bu güllerden almaktadır. 163 dönüm alana sahip olan bu parkta çeşitli tarihi eserleri görebilir, dingin ve yeşillikler içinde zaman geçirebilirsiniz. Nazım’a ilham olan parktan birkaç dize yazalım o halde;

”Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.”

İstanbul'un Gezip Görülesi Park ve Bahçeleri

Emirgan Korusu

Emirgan korusu 500,000 metre karelik alanı, içindeki yeşilliği, çeşitli türdeki hayvanları ile tam bir dinlenme noktası. Korunun içerisinde dilediğinizce yürüyüş yapabilir, yeşilliğin tadını çıkarabilir, çeşitli kuş ve papağan türlerine rastlayabilir ve dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz. Bununla birlikte 2006′ dan günümüze dek her yıl düzenlenen lale festivaline de katılabilirsiniz.

 

İstanbul'un Gezip Görülesi Park ve Bahçeleri

Sizin de önereceğiniz mutlaka ziyaret edilmesi gereken park ve bahçeler var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir