İş Arayanlara Tavsiyeler

İş aramak yeni mezunsanız ya da profesyonelseniz bile can sıkıcı bir süreç olabiliyor. Bu süreci daha pozitif geçirmeniz için size birkaç öneri…

Kendinize güvenin

İş ararken kendinize olan güveninizi sürekli canlı tutun. Başvuru yaptığınız yerlerden olumlu sonuç alamamış bile olsanız bu sizin başarısız olduğunuz manasına gelmiyor. Özgüveninizi koruyun ve başka başvurularda bulunarak kendinizi gerçekleştirebileceğiniz, başarılarınızı katlayacağınız bir iş için kendinizi hazırlayın.

sunset-summer-golden-hour-paul-filitchkin

Özgeçmişinizi gözden geçirin

İş ararken eğer başarılı olamıyorsanız yapacağınız en iyi şeylerden biri özgeçmişinizi gözden geçirmektir. Özgeçmişinizi profesyonelce hazırladığınızdan emin olun. İçerisinde yer alan bilgilerin güncelliğinden, düzeninden ve sizi en iyi anlatan şekilde olduğundan emin olun. Böylece kendinizi işvereninize anlatmak için iyi bir fırsat yakalamış olursunuz.

coffee-smartphone-desk-pen

Umutsuzluğa kapılmayın

İş başvurusu yaparken sizden daha deneyimli ya da statü olarak daha yüksek yerlerde çalışmış kişilerin başvuru yapmış olması umudunuzu kaybettirmesin. Her zaman şansınız olduğunu, yeteneklerinizin ve kariyer planınızın sizin için ne kadar kalite olduğunu düşünüp başarıyı hakettiğinizi kendinize hatırlatın.

pexels-photo-59196

Kendinizi iyi ifade ettiğinizden emin olun

İş ararken hazırladığınız cv ler her ne kadar sizi anlatan yazılı birer belge olsalar da sizin de kendinizi sözel olarak doğru şekilde ifade ediyor olmanız son derece önemlidir. Kendinizi anlatırken düzgün bir diksiyon ve doğru kelime tercihlerini kullanarak kendinizi öne çıkarma şansı elde edebilirsiniz.

hands-people-woman-meeting

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir