Galvaniz kaplama nedir, nasıl yapılır?

Gerek günlük ihtiyaçlarda, gerekse endüstriyel kullanımda demir ürünlerini yoğun olarak kullanıyoruz. Bu ürünlerin uzun ömürlü ve dayanıklı olması da bu sebeple oldukça önemli. İşte tam bu noktada galvaniz kaplama imdadımıza yetişiyor ve kullandığımız ürünlerin korozyona uğramasını engelleyerek ömürlerini uzatıyor.

Galvaniz nedir?

İtalyan bir fizikçi olan Luigi Galvani ‘den adını alan Galvaniz, metallerdeki korozyonu, oksitlenmeyi ve aşınmayı engellemek, dayanıklılığını ve ömrünü uzatmak için çinko ile yapılan kaplamaya verilen isimdir.

Galvaniz kaplama işlemi farklı teknikler ile yapılıyor olsa da günümüzde hem uygulanabilirlik, hem de fayda açısından daha ön plana çıkan sıcak daldırma galvaniz yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir.

Neden galvaniz yapılır?

Hava ile temas halinde bulunan metaller oksidasyona uğrar. Yani oksijen ile  metal etkileşime girerek aşınmalara sebep olur. Buna günlük hayatta pas deriz. Bu paslanma aslında metallerin dayanıklılığının düşmesi ve aşınması anlamına gelir. Sadece görüntü bozukluğu değildir. Uzun vadede pas metalin tamamen yıpranmasına sebep olur. İşte bu paslanmayı önlemek için de metaller çinko ile kaplanarak hava ile temas etmesi engellenmiş olur.

Galvaniz kaplama nasıl yapılır?

Sıklıkla tercih edilen sıcak daldırma galvaniz, yaklaşık 450 derece sıcaklıkta bulunan erimiş haldeki çinko içine kaplanacak malzemenin daldırılması ile yapılır. Bu yöntemde erimiş haldeki çinko, metal malzemenin en uç noktalarına ve erişilmeyen derinliklerine nüfus eder. Bu nedenle çok daha iyi sonuç verir.

Elektro galvaniz yönteminde ise, basit anlatımda temel kimyasal işlemlerden olan elektrolizden yararlanılır. Bir sıvı içerisinde kaplanacak metal ve çinko + ve – kutuplarda yer alır. Akım verildiğinde iyonlarına ayrılan çinko diğer kutuptaki metalin üzerini kaplamaya başlar. Elektro galvaniz işlemi yapılırken saf çinko kullanılır.

Galvaniz kaplamanın faydaları nelerdir?

Galvaniz kaplama ile demir, çelik gibi malzemelerin ömrü kullanıldığı ortama bağlı olarak ortalama 30 yıl gibi bir süre uzayabilir.  Bu metaller açık hava, nemli ortam, yük taşıma gibi farklı kriterler sebebiyle her geçen gün biraz daha aşınacaktır. Bu metallerin kullanıldığı yere göre yapılacak sıcak galvaniz kaplama hiçbir bakım gerektirmeden oksitlenme ve korozyonu engelleyerek uzun yıllar kullanılmasına imkân sağlayacaktır.

Galvaniz kaplama cıvatalar, somunlar, dirsekler, rekorlar, saplama ve redüksiyonlar, borular, dişliler, pullar ve rondelalar, teller ve gemi çapaları, menteşeler, inşaat malzemeleri gibi küçük ve büyük birçok metal malzemede kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir