Evde Saksıda Bitki Yetiştirenlere Öneriler

by Ayse

Evde saksı bitkisi yetiştirmeyi seviyor fakat ya bakımını nasıl yapacağınızı bilmiyor ya da bitkilerinizin çabuk ölmesinden şikayet ediyorsanız birkaç ayrıntıyı kaçırıyor olabilirsiniz.

Eğer bitkiyi saksıda satın almamış ve kendiniz toprağına dikecekseniz, bitkinizin toprağının aldığınız bitkinin türüne uygun olup olmadığını kontrol edin. Aldığınız toprağın temiz olduğuna imtina edin. Aksi takdirde toprağın içinde bulunabilecek haşereler bitkinize zarar verip kısa zaman içerisinde sararıp ölmesine neden olabilir.

pexels-photo-63873

Eğer bitkinizi dikmeyecek ve hazır olarak satın alacaksanız satın alırken bitkinizin yaşam koşullarını unutmamak için öncelikle bir kenara not edin. Daha sonra o koşulları evinizde oluşturun. Örneğin çok güneş alması gereken bitkinizi camdan ışık alacak bir yere koymanız uygunken, daha az ışık isteyen bitkinizi daha kuytu bir köşeye koymanız uygun olacaktır. Eğer bitkinizin yaşam koşullarını dikkate almadan evinizde dekoratif olarak gözünüze güzel gelen yerlere koyarsanız ne yazık ki çiçeğiniz solup, ölecektir.

Fresh green basil plan in a pot

Belirli aralıklarla bitkinizin toprağını havalandırmayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda bitkinizin sulama periyotlarını da kaçırmayın. Bitkiler her ne kadar tür olarak su ihtiyaçları değişse de genel olarak yazın ve kışın bariz oranda artıp azalan su ihtiyaçları vardır. Buna dikkat etmek, çiçeklerinizin ömrünü uzatacaktır. Aynı zamanda bitkinizi aldığınız yere sorarak eğer bitkinizin geniş yaprakları hassas değilse belli aralıklarla hafifçe yapraklarının tozunu almanız da faydalı olabilecektir.

pexels-photo-29014

 

Benzer İçerikler

Yorum Bırak