Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Hazır yoğurtlardan sıkıldıysanız ve daha sağlıklı şekilde yoğurt yemek istiyorsanız ev yapımı yoğurt tam size göre demektir!

Öncelikle, yoğurdunuzu yapmak için standart bir kavanoz edinin. Yoğurdunuzu bu kavanozda yapacaksınız. Daha sonra kavanozunuzun ölçüsü kadar (1 litreyse 1 litre) sütü ocağa koyun ve kaynamaya bırakın. Yaklaşık 5-10 dakika içerisinde sütünüz kaynayacaktır. Burada önemli olan nokta sütü sadece tek taşımlık kaynatmak ve uzun süre ocakta tutmamak. Sütünüzü kavanoza küçük parmağınızı yakmayacak sıcaklıktayken koymanız gerekmektedir. Çok kaynar ya da çok soğumuş süt yoğurdunuzun mayalanmasında sıkıntı çıkartacaktır.

Sütünüzü kavanoza koyduktan sonra bir kapta bir kaşık yoğurdu kaynattığınız sütten çok küçük bir parça ile karıştın. Yoğurtla birlikte sütü de kavanoza ilave edin ve kapağını sıkıca kapatın. Kavanozunuzu battaniyelerin içine sıcacık duracak bir yere kaldırın ve tam 4 saat bu şekilde bekleyin. 4 saat bittikten sonra kavanozunuzu kapağı açık bir şekilde buzdolabına koyun. Bir gece boyunca buzdolabında bekletin ve bir sonraki gün yoğurdunuz hazır!

Afiyet olsun.

yogurt-1442034_1920-1024x683 Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Özet
yogurt-1442034_1920 Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?
Tarif adı
Ev yoğurdu
Yayınlanma Tarihi
Hazırlanma Süresi
Toplam süre
Ortalama Puan
51star Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?1star Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?1star Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?1star Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?1star Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır? Based on 1 Review(s)

Bir Cevap Yazın