Doğru Fondöten Seçme Yöntemleri

Makyajın en önemli ve en büyük adımlarından biri fondötendir. Fondöten seçme ise doğru yapılmazsa, fondöten cildinizle tam anlamıyla uyuşmaz ve hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar.

Öncelikle cilt alt tonunuzu öğrenmekle işe başlayabilirsiniz. Sarı ya da pembe alt tonlu bir cildiniz varsa bu alt tona uygun olarak renklendirilmiş fondötenleri tercih etmeniz gerekir. Kendi cilt alt tonunuza uygun renkte bir fondöten bulduğunuzda yapacağınız ikinci şey fondöteni denemektir. Bu denemeyi boynunuzda yapmanızı öneririz. Gün içerisinde yüzümüz çeşitli etmenlere bağlı olarak kızarabiliyor. Bu durum da fondöten seçerken yanılmamıza neden olabiliyor. Bu durumun ortadan kalkması için fonndöten rengi seçerken boynunuzu referans almanızı öneririz.

Fondötenden beklentiniz de, fondöten seçerken önemlidir. Örneğin, oldukça kuru ve mat bir cildiniz varsa ve cildinizin daha aydınlık görünmesini istiyorsanız ıslak bitişli ve parlak fondötenlere yönelmelisiniz. Aksi durumda yağlı bir cildiniz varsa ve cildinizi matlaştırmak istiyorsanız mat bitişli ve pudralı fondötenlere yönelmeniz gerekir. Böylece hem ten renginize hem de cilt yapınıza uygun fondöteni kolayca seçmiş olursunuz.

Cildinizde çok fazla cilt kusuru varsa ve bunların tamamını kapatan bir fondöten arıyorsanız kapatıcılığı yoğun kalın bir fondöten tercih edebilirsiniz. Eğer cildinizde yalnızca küçük kusurları örtmek ve doğal bir görünüm elde etmek istiyorsanız ince yapılı ve azdan ortaya dönük kapatıcılıkta fondötenleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

 

Yorum Bırak

BURCUNUZU KASIM AYINDA NELER BEKLİYOR?

AŞK, PARA, İŞ VE SAĞLIK KONULARINDA SİZİ KASIM AYINDA NELER BEKLİYOR GÖRMEK İÇİN BURÇ YORUMUNUZU OKUYUN
BURC YORUMUNU OKU
close-link