Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet yaparken doğru bildiğimiz birçok yanlış var aslında. Bu yanlışlara dikkat etmemek birçok probleme neden olabilir.

Hızlı sonuçlar beklemek

Diyet yaparken yapılan en büyük hatalardan biri hızlı sonuç beklemektir. Diyet yaptığınız süre boyunca vücudunuz belirli zamanlar içerisinde azar azar kilo kaybeder. Eğer diyete başladığınız günden itibaren sürekli tartılırsanız hem motivasyonunuz düşebilir hem de diyeti bırakmak isteyebilirsiniz.

belly-body-calories-diet-42069-1-1024x683 Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

 

Hazır gıdalardan vazgeçememek

Dışardan söylediğiniz yağ ve şeker oranını bilmediğiniz yiyecekler ya da ambalajlı şekilde satılan yine içeriğinde nelerin olduğunu bilmediğiniz ürünler, tüketmeye devam etmek diyette yapılan hatalardan bir tanesidir. Bu ürünlerden ziyade evde kendi yaptığınız yağ ve şekerini diyetisyeninizin belirlediği ölçüde hazırladığınız yiyecekler izin diyetiniz için çok daha verimli olacaktır.

pexels-photo-53821-1024x683 Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyeti ceza olarak görmek

Diyet yapmak aslında vücudun daha sağlıklı ve dirençli hale gelmesi için uygulanan bir yöntemdir. Diyet yaparken kendini cezalandırılmış, tüm güzel gıdalardan uzaklaştırılmış hissederseniz diyetinizi nihayete erdirmeniz de zor olacaktır. Bunun yerine diyetisyeninizin önerdiği oranda ve miktarda yerseniz hiçbir şeyden ödün vermiş olmazsınız. Unutmayın, diyet bir ceza değildir.

pexels-photo-94436-1 Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Yalnızca spora yüklenmek

Diyet yaparken bunu sporla desteklemek son derece sağlıklıdır. Fakat diyet programınızı bir köşeye bırakıp yalnızca spor yaparak kilo vermeniz çok mümkün değildir. Spor sonrası hesapsızca alınan gıdalar sizi kilolarınızdan maalesef kurtarmaz. Bunun için diyeti ve sporu dengeli uygulamalısınız.

pexels-photo-110470-1024x768 Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Kaçamakları abartmak

Diyet yaparken elbette kimi zaman nadir de olsa kaçamak yapmak kaçınılmazdır. Bu kaçamaklar çok fazlalaşmadıkça ve abartılmadıkça diyete çok büyük zarar vermezler. Fakat bu durumu abartmak ve sürekli hale getirmek diyeti bozacağı gibi çabanızın da boşa gitmesine neden olacaktır.

pexels-photo-1024x683 Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Diyet odaklı yaşamak

Diyet yaparken sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir.Ve bunu diyet süresince uygulamak da sağlık açısından mühimdir. Fakat ideal kilonuza ulaştığınızda bu düzeninizi tamamen terk etmek ve tekrar sağlıksız, dengesiz beslenmek size kilo artışı olarak geri döneceği gibi sağlığınızı da olumsuz etkileyecektir. Diyeti hayatınıza sağlıklı yaşam olarak yaymanız daha önemlidir.

tape-apple-glas-water-53217-1-1024x682 Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Leave A Reply