Çalışma-Ofis Masası Düzenleme İpuçları

Düzenli bir çalıma masası verimli bir çalışmanın da anahtarıdır. Çalıştığınız ortamın ambiyansı sizi çalışmak için teşvik edeceği gibi motivasyonunuzu da düşürebilir… Düzenli bir çalışma masasına sahip olmak için birkaç ipucunu uygulamak yeterli!

Doğru masa seçimi

Çalışma masanızın büyüklüğü,küçüklüğü ya da boyunuza göre olan uzunluğu size uygun olmalıdır. Geniş alanda çalışmayı seviyor ya da çok malzemeyle çalışmanız gerekiyorsa kendinize geniş bir masa almanız daha uygun olacaktır. Aksine minimal alanda çalışmak sizi daha konsantre ediyorsa,kendinize uygun minik bir masa tercih edebilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Not defteri tutun

Masanızda, etrafta uçuşan hatırlatma kağıtları ya da anımsamak istediklerinizi yazdığınız çeşitli kağıtların masada kalabalık yaratması çok düzensiz bir görüntü oluşturacaktır. Bunun önüne geçmek için kendinize bir not defteri edinin. Aklınıza gelenleri, not almak istediklerinizi bu deftere yazın. Böylece çeşitli kağıtlardan ve not yapraklarından oluşan bir yığını temizlemekle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

pexels-photooffice

Dosyalamaya dikkat edin

Evraklarınızı ve belgelerinizi dosyalamaya özen gösterin. Başlarda evraklarınızın masanızda yer kaplamayacağını düşünebilirsiniz. Fakat zamanla evraklarınızın artması ve bunların dağılması ile birlikte masanızda bir karmaşa meydana gelebilir. Hem dosylarınızın kaybolmaması hem de masanızda alan tasarrufu sağlamak için evraklarınızı dosylamaya dikkat edin.

pexels-photo-113720

Sık kullanılan eşyalarınızı belirleyin

Sık kullandığınız eşyaları belirleyip bunları masanızda sabit bir yere yerleştirin. Örneğin bilgisayarınız ve tabletinizi çok sık kullanıyorsanız bunların yerlerini masanızda belirleyin ve hep aynı yere koyun. Böylece masanızda her zaman bir düzen olacağı gibi işlerinizi yaparken de pratikliğe kavuşmuş olacaksınız.

apple-iphone-desk-office

Masanızı kişiselleştirin

Çalışma masanızdaki en önemli şey aslında sizin zevkiniz ve motivasyonunuzu teşvik edecek malzemelerinizdir. Masanızda sizi mutlu edecek eşyalara da yer verin. Bir çiçek, bir biblo ya da çerçeveli fotoğraf masanızı kişiselleştireceği gibi çalışırken sizi de motive edecektir.

pexels-photo-185348

 

Yorum Bırak