Alışverişte Tasarruf Etmenin Yolları

Alışveriş yaparken bütçenizi ayarlayamıyor, ya da planladığınız bütçeden fazla harcama yapıyor olabilirsiniz. Uygulayacağınız birkaç yöntem ile alışverişlerinizde tasarruf etmeniz mümkün! İşte tasarruf etmenin yolları :

Alışveriş listesi yapın

Alışverişe çıkmadan önce bir liste oluşturun. Neleri alacağınızı, ne kadar bütçe ayırdığınızı listeleyin.Bu listeyi alışverişten birgün önce hazırlarsanız aklınıza gelen diğer maddeleri de ekleyip alışveriş zamanı planlı bir listeyle planlı bir harcama yapabilirsiniz.Böylece planda olmayan ürünleri almaz ve tasarruf sağlamış olursunuz.

pen-calendar-to-do-checklist

Gereksiz indirimlerden faydalanmayın

Alışveriş merkezleri ve süpermarketler özellikle özel gün ve haftalarda büyük indirimler yaparlar.Siz de alışverişinizi yaparken ihtiyacınız olmadığı halde indirimlerden faydalanmak isteyebilirsiniz.Ama bu durum planladığınız alışveriş listesinin üzerine çıkmanıza, ihtiyacınız olmayan ürünleri alıp bütçenizi zorlamanıza sebebiyet verebilir.Bu sebeple gerekli görmediğiniz hiçbir ürün için indirimin cazibesine kapılmayın.

pexels-photo-186613

Seçici olun

Alışveriş yaparken aynı ya da benzer ürünlerin fiyatlarını ve kalitelerini göz önünde bulundurun.Sizin bütçenize daha uygun olanları ve size göre daha kaliteli olanları tercih edin.Eğer seçici olmazsanız hem bütçenizi aşabilir hem de kalitesiz ürünlerle başbaşa kalabilirsiniz.

pexels-photo-104953

Nakit ve kart harcamalarınızın fişlerini saklayın

Alışverişlerinizden sonra nakit ve kartla ödediğiniz ürünlerin fişlerini saklayın.Bu fişleri aylık olarak ya da her alışverişten sonra topladığınızda bütçenizi ne kadar kullandığınızı size gösterecektir.Ayrıca eğer bütçenizi aştıysanız bu fişleri inceleyip nerede aşırıya kaçtığınıza bakabilir, diğer alışverişlerinizde bütçenize daha uygun hareket etmek için kendinizi uyarabilirsiniz.

money-card-business-credit-card-50987

Kendinize zaman verin

Yüksek maliyetli ürünler almak istiyorsanız örneğin bilgisayar gibi, hemen satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce biraz kendinize zaman verin. Gerçekten beğendiğiniz ürünü almak isteyip istemediğinize, şayet alacaksanız bunu nasıl bütçelendireceğinize ve diğer ürünlerle olan kıyaslamalarına dikkat edin. Bu süre zarfının sonunda hala almak istediğinizden eminseniz, o zaman satın alın.Böylece yüksek ücretli bir ürünü alıp pişmanlık yaşamamış olacaksınız.

person-apple-laptop-notebook

 

Alışverişte tasarruf etmenin yolları yazısını okuduysanız özel akşam yemeği menüsü yazımıza da bekleriz!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir