Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek aynı zamanda kusursuz bir gülümsemenin de yegane yolu.

Ağız ve diş sağlığını korumak için;

Her öğünden sonra dişler fırçalanmalıdır

Yemek yedikten belli bir süre sonra dil,diş ve ağız içerisinde zararlı bakteriler üremeye başlar.Bunun neticesinde ise dişlerde çürüğe neden olabilecek zararlar veren bakteriler üremeye başlar.Bunun önüne geçmek için her öğünden sonra diş fırçalanması gerekmektedir.

toothbrush-toothpaste-dental-care-clean-40798-1-1024x683 Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Diş ipi kullanın

Dişler fırçalandıktan sonra, tam manasıyla temizlenmezler. Diş aralarının da temizlenebilmesi için diş ipi kullanılması gerekmektedir. Böylece hem tam manada diş temizliğiniz sağlanmış hem de ağız kokusunun önüne geçilmiş olur.

Fotolia_50028336_Subscription_XXL-1024x683 Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Etkili fırçalama tekniklerini uygulayın

Dişlerin ve diş etlerinin fırça ile tamamen temizlenmesi için etkili şekilde fırçalanması gerekmektedir. Fırçayı diş hekiminizin önerdiği şekilde fırçalayıp en az 2 dakika boyunca buna devam edin. Dişlerinizin önleri,arkaları, üst ve altlarının tam temizlendiğinden emin olun.

Fotolia_92747569_Subscription_Monthly_XXL-1024x683 Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Kontrollerinizi yaptırın

6 ayda bir dişlerinizi rutin şekilde diş hekiminize kontrol ettirin. Spesifik bir şikayetiniz olmasa bile çürük oluşumunun – gelişmesinin önlenmesi ve olası ağız sağlığı problemlerinin önceden engellenmesi için rutin kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Fotolia_53563306_Subscription_XXL-1024x683 Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Doğru diş fırçası tercih edin

Diş fırçaları diş etlerinize zarar vermeyecek ve dişlerinizi çizmeyecek özellikte olmalıdır. Genel olarak orta sertlikteki diş fırçaları idealdir. Çok sert diş fırçaları diş etlerini kanatacağı gibi diş minesinin de çizilmesine zemin hazırlayacaktır. Bununla birlikte çok bastırarak fırçalamak da dişe zarar veren bir diğer unsurdur.

Fotolia_61777602_Subscription_XXL-1024x768 Ağız Sağlığını Koruma Yolları

Diş ve ediş eti problemlerinizi önemseyin

Dişlerinizde başlayan çürükler ya da sürekli devam eden diş eti kanamalarını önemseyin. Bunların zamanla geçeceğini düşünüp üzerinde durmamak diş kayıplarına varan neticelere sebebiyet verebilir. Diş hekiminize gitmeyi ihmal etmeyin.

Fotolia_72954381_Subscription_XXL-1024x683 Ağız Sağlığını Koruma Yolları

 

 

Bir Cevap Yazın