Adım Adım Mutfak Temizliği

Mutfak temizliğini adım adım yaparak pırıl pırıl mutfağımıza kavuşabiliriz!Peki, temizliğe nereden başlamalı?

Adım Adım Mutfak Temizliği

Mutfak temizliğine başlamadan önce ilk olarak bulaşıklara yıkayarak işe başlamanız iyi olacaktır. Tezgâhta yığılı halde duran bulaşıklarla temizliğe başlamak, büyük bir kaosa dönüşecektir. Bulaşıkları hallettikten sonra boşalan tezgah ve açılan alanla birlikte rahatça temizliğinize başlayabilirsiniz.

Adım Adım Mutfak Temizliği

Tezgâh boşaldıktan sonra ocağınızı temizlemeye başlayabilirsiniz. Ocaktaki yemek kalıntıları,yağ lekeleri ve diğer lekeleri çıkararak ocağınızı tertemiz hale getirebilirsiniz. Ocağı temizlerken üzerindeki demir kısmı(varsa) da kaldırıp ayrıca yıkayıp temizlemeniz mümkün. Özellikle üzerinde sürekli yemek piştiği çıkmayan yağ lekeleri için yağ çözücülerden faydalanabilirsiniz.

Adım Adım Mutfak Temizliği

Tezgâh ile mutfak duvarları da ciddi yağ lekeleriyle karşı karşıya kalan alanlar. Özellikle mutfaktaki fayans duvarları da çeşitli yağ çözücülerle temizlemeniz oradaki lekelerden kurtulmanıza imkan sağlayacaktır. Tezgah ve lavabonun içini de yine uygun bir temizleyici ile hallederseniz mutfak temizliğinin yarısını bitirmiş olacaksınız! Muslukları da temizlemeyi ihmal etmeyin.

Adım Adım Mutfak Temizliği

Bu işlemlerden sonra elektronik aletlerin temizliğine geçebilirsiniz. Buzdolbınızla işe başlamak akıllıca olacaktır Dolabınızdaki rafları çıkartıp yıkayabilir, boşalan dolabınızın içerisini de temiz bir ıslak bezle silebilirsiniz. Rafları yerleştirdikten sonra buzdolabınızın kapağını ve çevresini de silerek buzdolabı temizliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ardından fırınınızın içini de aynı şekilde temizleyerek elektronk aletlerle olan temizliğinizi noktalayabilirsiniz.

Adım Adım Mutfak Temizliği

Mutfak raflarınızı ve mutfak dolaplarınızın üzerini de temizlemelisiniz. Bu bölgeler de pişen yemeklerin buharlarından ve yağlarından dolayı lekelenmekte. Mutfak raflarını temizlerken içerisindeki tüm malzemeleri boşaltmalısınız.  Ardından temizleyip eşyaları yerleştirebilirsiniz. Mutfak temizliğiniz sona erdi!

Adım Adım Mutfak Temizliği

Ariel dağ esintisi kullanıcı yorumları burada!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir